Skip to main navigation Skip to main content

FRYSC Regional Map
Map of New FRYSCs

Contact Information

Teresa Dixon,  Region 1 Program Manager
(270) 339-2192

Regional Coordinator Meetings:

Regional coordinator meetings are held quarterly from 9 a.m. - 1 p.m. unless otherwise specified. Coordinators are required to attend regional meetings.

Dates and locations for meetings to be announced 

Regional Advisory Council: Region 1 Members

  • Vickie Batts, KAPS FRYSC
  • Dana Byrum, STORM YSC
  • Michelle Hansen, Calloway County
  • FRC Jeni Jenkins, Hearts YSC
  • Tana Jones, Wingo FRC
  • Denise Pool, C.O.P.E. YSC
  • Diane Pyle, Sandra Westerman YSC
  • Stephanie Reese, Flash FRYSC
  • Kellie Templeman, Todd County YSC
  • Robyn West, KIDS Company 1 FRC
  • Teresa Young, Lyon County FRYSC

Dates and locations for meetings to be announced 

FRYSC Coalition Region 1 Representatives:

  • Michelle Hansen, Calloway County FRC regional representative
  • Stephanie Reese, Lone Oak FRYSC regional representative designee

Contact Information

Dianne M. Arnett, Region 2 Program Manager
(270) 285-2553

Regional Meetings

FRYSC coordinators are required to attend regional meetings.
Dates and Locations To Be Announced 

Region 2 School Districts:

  • Bowling Green Ind.
  • Butler County
  • Daviess County
  • Hancock County
  • Henderson County
  • Logan County
  • McLean County
  • Ohio County
  • Owensboro Ind.
  • Providence Ind.
  • Russellville Ind.
  • Simpson County
  • Union County
  • Warren County
  • Webster County

District Contact Meetings

Dates and Locations To Be Announced 

FRYSC Coalition Representatives

  • Linda Krutza (Barren River)
  • Megan Nicodemus (Green River)

Regional Advisory Council

Green River 

  • Kim Mitchell
  • Becky Atherton
  • Tonya Barr
  • Michelle Mayfield
  • Sue Krampe
  • Kelly Bland
  • Shawna Evans
  • Lynn Swanson
  • Jennifer Thurman
  • Shannon Wilson
  • Megan Nicodemus

Barren River 

  • Amy Carter
  • Linda Krutza
  • Jennifer Madison
  • Amie Chaney
  • Angie Smith
  • Lynn Vincent
  • Brenda Lawrence

Contact Information:

Naela Imanyara, Region 3A Program Manager
(502) 271-7720

Andrea Pike-Goff, Region 3B Program Manager
(270) 980-9134

Regional/District Meeting Dates

All regional meetings are mandatory for coordinators. Please submit a Region 3 Absence Request Form to the District Contact to be uploaded into the portal system for state approval prior to the meeting if you are unable to attend. Dates and meeting locations to be announced 

Regional Advisory Council Members

  • Tim Meyer:  Brown/ Central  FRYSC
  • Judith Wilson:  Western MS YSC
  • Sue Wagner: Cochran/JCTMS FRYSC
  • Pattie Harry: Watterson/Klondike FRC
  • Becky Roby: Smyrna FRC
  • Lauren Claypool: Cane Run FRC
  • Debra Osoffsky: Stonestreet/Sanders FRC
  • Theresa Ryan: Doss HS YSC
  • Steve Rickner: Myers MS YSC
  • Krista Campisano: Indian Trail FRC

FRYSCKy Coalition Representatives

  • Sallye Pence (Kenwood FRC)
  • Krista Campisano (Indian Trail FRC)

New and Nearly New Coordinator Training Dates

Dates and meeting locations to be announced

All topics are subject to change based on coordinators needs.

Complete listing of contact information for all FRYSC Centers in Region 3 / Jefferson County

Contact Information

Betty Pennington, Region 4 Program Manager
(859) 227-8206

FRYSCKy, Inc. Regional Representatives

  • Melissa Cross-Simon Kenton YSC
  • Denise Brown-Designee-Sixth District FRC

School Districts in Region 4:

  • Bellevue Ind.
  • Boone County
  • Campbell County
  • Carroll  County
  • Covington Ind.
  • Dayton Ind.
  • Erlanger-Elsmere
  • Gallatin County
  • Grant County
  • Kenton County
  • Ludlow Ind.
  • Newport Ind.
  • Owen County
  • Pendleton  County
  • Southgate Ind.
  • Walton-Verona Ind.
  • Williamstown Ind.

Regional Meetings

Nov. 21, 2019
9 a.m. -12:30 p.m.
Newport Independent Board of Education
30 West 8th Street
Newport, KY 41017
 
March 5, 2020
9 a.m.-12:30 p.m.
Gateway Technical College
500 Technology Way
Florence, KY 41042
 
June 4, 2020
9 a.m.-12:30 p.m.
Gateway Technical College
500 Technology Way
Florence, KY 41042

Regional Advisory Council Members

  • Kelly Klaber, Chair
  • Lindsay Chappell
  • Melissa Cross
  • Danielle Haley
  • Kristen Kalin
  • Laura Mosqueda
  • Kathy Oehler
  • Donna Watts
  • Renee Wooten

District Contact Meeting

Dates and times to be announced

Contact Information:

Paul Cookendorfer, Region 5 Program Manager
(859) 230-2104

FRYSCky, Inc. Regional Representative:

  • Shawna Jent (Trimble County YSC)

School Districts in Region 11:

  • Anderson County
  • Bourbon County
  • Burgin Independent
  • Eminence Independent
  • Frankfort Independent
  • Franklin County
  • Harrison County
  • Henry County
  • Jessamine County
  • Mercer County
  • Nicholas County
  • Oldham County
  • Paris Independent
  • Scott County
  • Shelby County
  • Spencer County
  • Trimble County
  • Woodford County

Regional Meetings

  • Dec. 5, 2019 (AOC Building, 1001 Vandalay Dr., Frankfort)
  • March 5, 2020 (Site TBA)
All meetings are from 9 a.m. to noon.
 
Infinite Campus Contacts
  • Abby Van Meter (Huntertown/Southside FRC)
  • Barbara Mathis (Bridgeport FRC)

Regional Advisory Council Members

  • Christina Olsson (Shelby County High School YSC) 
  • Vonda Martin (Spencer County YSC)
  • Debbie Richardson (Brookside FRC Jessamine County)
  • Jill Payne (Harry J. Cowherd FRC Franklin County)
  • Shawna Jent (Trimble County YSC)
  • Abby Van Meter (Huntertown/Southside FRC Woodford County)
  • Crystal Crouch (Saffell/ECC FRC Anderson County) 
  • Georgiana Bray (Mercer County FRC)
  • April Ball (Lemons Mill/Creekside FRC Scott County)

Contact Information:

Barbara Pettus, Region 6 Program Manager
(859) 200-7777

Regional Meetings

Regional Meetings are hosted by the Districts in Region 6. Attendance to Regional Meetings is required for center coordinators. District Contacts are welcome to attend. Meetings begin at 9:30 a.m. Eastern time (8:30 a.m. Central time). Locations are announced at a later date. 
  • Sept. 19, 2019
  • Jan. 16, 2020
  • April 16, 2020

Regional Advisory Council Meetings

Regional Advisory Council Meetings begin at 11 a.m. Eastern time (10 a.m. Central time). Locations are announced at a later date.
  • Aug. 21, 2019
  • Nov. 19, 2019
  • Feb. 18, 2020

Regional Advisory Council

The Region 6 Regional Advisory Council/Training and Issues Committee meets quarterly to discuss issues pertinent to Region 6, schedule meetings and plan for the upcoming year.
 
Members:
  • Teresa Roberts, Southern Middle School YSC, Pulaski County Schools 
  • Mindy Stevens, Lincoln Co. YSC
  • Tonya Thrasher, Clinton Co. High School YSC
  • Liz Gardner, Woodlawn FRC, Boyle County Schools
  • Jennifer Johnson, Somerset High School YSC
  • Anna Houston, Families First FRC, Danville Independent Schools
  • Wendy Chesser, Washington County

School Districts in Region 6:

  • Adair County
  • Bardstown Ind.
  • Boyle County Schools
  • Casey County Schools 
  • Campbellsville Independent
  • Clinton County Schools
  • Cumberland County Schools 
  • Danville Independent
  • Garrard County Schools
  • Green County
  • Lincoln County Schools
  • Marion County
  • McCreary County Schools
  • Nelson County
  • Pulaski County Schools 
  • Russell County
  • Taylor County Schools
  • Science Hill Independent
  • Somerset Independent
  • Washington County 
  • Wayne County Schools

District Contact Meetings

District Contact Meetings are hosted by the Districts in Region 6.  Attendance at District Contact Meetings is a requirement for District Contacts.  Meetings begin at 10 a.m. Eastern time and end at noon.
  • May 6, 2020: Washington County Schools Central Office
  • May 7, 2020: Russell County Schools Central Office

Region 6 Training Events

More training opportunities will be announced as they become available.  Please check the FRYSC website for training opportunities and details concerning FRYSC training requirements.  
 

FRYSCKy, Inc. Regional Representative:

Region 6: Van Gadberry

Contact Information:

Doug Jones, Region 7 Program Manager
(606) 207-4287
 

Regional Meeting Dates:

Meetings from 9 a.m.-2 p.m.

  • Sept. 6, 2018: KCTCS-Morehead
  • Dec. 6, 2018: Montgomery Civic Center

Spring Conference:

  • April 11-12, 2019 from 9 a.m.-4 p.m.
All Region 7 coordinators are required in attendance and any absence request must be submitted to RPM. All Region 7 coordinators are required to attend a minimum of one statewide DFRYSC sponsored conference either VOV in July or Fall Institute in November.
 

School Districts in Region 7:

  • Ashland Ind.
  • Augusta Ind.
  • Bath County
  • Boyd County
  • Bracken County
  • Carter County
  • Elliott County
  • Fairview Ind.
  • Fleming County
  • Greenup County
  • Johnson County
  • Lawrence County
  • Lewis County
  • Magoffin County
  • Martin County
  • Mason County
  • Menifee County
  • Montgomery County
  • Morgan County
  • Paintsville Ind.
  • Raceland Ind.
  • Robertson County
  • Rowan County
  • Russell Ind.

Regional Advisory Council Members:

  • Michele Johnson, Chair
  • Jessica Hale
  • Melanie Golden
  • Rose Linda Stafford
  • Scott Osborne
  • Mendy High
  • Candy Dales
  • Christa Little
  • Alicia McClurg
  • Mary Robinson
  • Becky Walker
  • Karen Salyer
  • Pat Richmond
  • Becky Walker
  • Andrea Muncy
  • Alice Helton

FRYSCKy Representative:

  • Rose Linda Stafford
  • Doug Jones

Contact Information:

Teresa Combs, Region 8 Program Manager
(606) 272-7031

FRYSCKy Inc. Regional Representative

School Districts in Region 8:

  • Breathitt County
  • Floyd County
  • Hazard Ind.
  • Jackson Ind.
  • Jenkins Ind.
  • Knott County
  • Lee County
  • Leslie County
  • Letcher County
  • Owsley County
  • Perry County
  • Pike County
  • Pikeville Ind.
  • Wolfe County

Regional Meetings

  • Aug. 29, 2018: 1-2:30 p.m., Knott County Sportsplex, 450 Kenny Chapman Loop, Leburn
  • Nov. 8, 2018: 9 a.m.-12 p.m., Knott County Sportsplex, 450 Kenny Chapman Loop, Leburn

Regional Advisory Council Meetings

  • Aug. 29, 2018: 2:45-3:45 p.m., Knott County Sportsplex, 450 Kenny Chapman Loop, Leburn
  • Nov. 8, 2018: 12:30-1:30 p.m., Location to be announced

Regional Advisory Council Members:

  • Jackie O’Neill: Marie Roberts Caney FRC, Breathitt County
  • Michelle Keathley: Adams Middle School YSC, Floyd County
  • Tammy Feltner: Hazard Ind. FRYSC
  • Dixie Combs: Jackson Ind. FRYSC
  • Angela Collins: Jenkins Ind. FRYSC
  • Pam Richardson: Emmalena FRYSC, Knott County
  • Sherry Lanham: Lee County FRC
  • Lesley Horton: Leslie County High School YSC
  • Teresa Branham: Martha Jane Potter FRC
  • Travis Smith: Owsley County FRC
  • Angela Holbrook: R.W. Combs FRYSC
  • Sandy Harrison: Bevins FRC
  • Amanda Heartsock: Pikeville FRYSC
  • Julie Rogers: Red River Valley FRC, Wolfe County
  • Susie Sizemore: Perry County District Contact

District Contact Meeting:

  • Sept. 27, 2018: 10-11:30 a.m., Knott County Board of Education

Other Training Events/Information:

  • Aug. 29, 2018 Darkness to Light Training: 9 a.m.-noon, Knott County Sportsplex, 450 Kenny Chapman Loop, Leburn
    Registration Required

Contact Information

Russell Jones, Region 8 Program Manager
(606) 545-2110

Regional Coordinator Meeting Dates

(Registration for all meetings start at 8:30 a.m.)
All regional meetings are mandatory for coordinators.
  • March 15, 2019
  • May 24, 2019
  • Aug. 29-30, 2019
  • Oct. 18, 2019
  • Dec. 6, 2019
District Contact Meeting Dates (all meetings start at 9 a.m.)
  • March 18, 2019
  • Sept. 9, 2019 
 Regional Advisory Council Dates (all meetings start at 11 a.m.)
  • March 8, 2019
  • May 17, 2019
  • Aug. 23, 2019
  • Oct. 11, 2019
  • Dec. 16, 2019
Regional Advisory Council Members:
  • Janet White: Harlan County HS YSC
  • Jimmy Walters: Central Elementary FRC
  • Julia Sparks: Jackson County HS YSC
  • Sherry Paul: Whitley North FRC
  • Joy Williams: Middlesboro HS YSC
  • Jamie Mills: Pineville Combined FRYSC
  • Michelle McDonald: Corbin HS YSC
  • Angie Payne: Rockcastle County MS YSC
  • Cindy Durham: North Laurel HS YSC
  • Eddie Warren: Big Creek/Oneida FRC

School Districts in Region 9:

  • Barbourville Ind.
  • Bell County
  • Clay County
  • Corbin Ind.
  • East Bernstadt Ind.
  • Harlan County
  • Harlan Ind.
  • Jackson County
  • Knox County
  • Laurel County
  • Middlesboro Ind.
  • Pineville Ind.
  • Rockcastle County
  • Williamsburg Ind.
  • Whitley County

FRYSCKy Coalition Representation

Coalition Representative: Tammy Stephens

Contact Information:

Lisa Gay, Region 10 Program Manager
(859) 661-9629
 

FRYSCKY, Inc. Regional Representative 

  • Amy Carmichael, Kirksville FRC in Madison County

School Districts in Region 10

  • Berea Independent
  • Clark County
  • Estill County
  • Fayette County
  • Madison County
  • Powell County

Regional Meetings

(Attendance is required and all meetings are from 9 a.m. - noon)

  • Aug. 29, 2019 – Madison  County Board of Education
  • Oct. 24, 2019 – Clark  County Extension Office
  • May 7, 2020 – To be announced
  • Feb. 27, 2020 – To be announced

Regional Advisory Council Members

  • Sandra Ballew-Barnes
  • Linda Prater
  • TC Johnson
  • Tiffany Runyon
  • Carla Jackson
  • Michael Flynn
  • Angie Daniels
  • Dianne Smith
  • Zac Wray
  • Gary Morton
  • Martina Hensley

Contact Information:

Sherrie Baughn Martin, Region 11 Program Manager
(270) 505-6533

FRYSCky Coalition Reps:

  • North Cluster: Eria Scott (Hardin County)
  • South Cluster: Tina Cook (Glasgow Ind.)

School Districts in Region 11:

North Cluster districts:

  • Breckinridge County
  • Cloverport Ind.
  • Elizabethtown Ind.
  • Grayson County
  • Hardin County
  • LaRue County
  • Meade County
  • West Point Ind.

South Cluster districts:

  • Allen County
  • Barren County
  • Caverna Ind.
  • Edmonson County
  • Glasgow Ind.
  • Hart County
  • Metcalfe County
  • Monroe County

Regional Meetings

  • Sept. 5, 2019, 8:30 – 4:30 Central time:  North cluster (all) – Rough River State Park
  • Sept. 12, 2019, 8:30 – 4:30 Central time: South Cluster (all) -  Barren River State Park
  • Fall mini-cluster meetings: Oct. 22, 2019, 9:30 a.m. – 12:30 p.m. Eastern time: FRCs from Breckinridge, Cloverport, E’town, Grayson, LaRue, Meade and West Point - Cecilian Bank, Elizabethtown
  • Oct. 29, 2019, 9 a.m. – noon, Central time: FRCs from Allen, Barren, Caverna, Edmonson, Glasgow, Hart, Metcalfe & Monroe – Barren Co. High School campus
  • Nov. 6, 2019, 9:30 a.m. – 12:30 p.m. Eastern time: FRCs from Hardin Co. Schools – Cecilian Bank, Elizabethtown
  • Nov. 7, 2019, 9 a.m. - noon Central time: YSCs from Allen, Barren, Caverna, Edmonson, Glasgow, Hart, Metcalfe & Monroe – Barren Co. High School campus
  • Nov. 8, 2019, 9:30 a.m. – 12:30 p.m. Eastern time: YSCs from Breckinridge, Cloverport, E’town, Grayson, Hardin, LaRue, Meade and West Point – Cecilian Bank, Elizabethtown
    Spring All-Region Meeting 
  • March 12, 2020, 9:30 a.m. – 2 p.m. Eastern time: All coordinators – Elizabethtown (location to be announced) 
 
District Contact Meetings: 
Regional Advisory Council Meetings
  • July 12, 2018: 10 a.m Eastern time, East Hardin MS YSC, Glendale
  • Oct. 18, 2018: 9 a.m. Central time, Hart Co. Cooperative Extension, Munfordville
  • Jan. 17, 2019: 9 a.m. Central time, Location TBA

Regional Advisory Council Members

  • Barbara Allen, Grayson County
  • TIffany Cooper, Meade County
  • Morgan Esters, Edmonson County
  • Jo Jaggers, Hardin County
  • Becky Honeycutt, Glasgow Ind.
  • Glenna Geralds, Monroe County
  • Melissa Pearman, LaRue County
  • Melissa Poynter, Hart County
  • Kim Shrewsberry, Breckinridge County
  • Judy Thompson, Metcalfe County

District Contact Meetings

  • South Cluster: Oct. 15, 2019, 10 a.m. - noon Central time – Glasgow (TBA)
  • North Cluster: Oct. 16, 2019, 10 a.m. - noon Eastern time – Elizabethtown (TBA)
Regional Training Events

Dates and locations to be announced